St.Petersburg

  • Para birimi: Rus rublesi (RUB)
  • Resmi dil: Rusça
  • Telefon kodu: +7
  • İnternet alan adı: .ru
  • Saat farkı: 0
Perşembe - 03:00

St Petersburg

Rusya, 7 federal eyaletten oluşmaktadır. Finlandiya Körfezi’nin doğusunda Neva Nehri üzerinde bulunan Saint Petersburg, Rusya’nın kuzeybatı eyaletinde bir kenttir. Uluslararası ve ulusal demiryolları ağına sahip St. Petersburg, ülkenin en önemli ulaşım merkezidir.

 

Sahip olduğu Nehir limanlarının yanısıra St. Petersburg, Baltık Denizi’ndeki en önemli liman kentlerinden biridir. 1917 Rus Devrimi’ne kadar 200 yıl boyunca ülkeye başkentlik yapmıştır. Ülkenin ikinci en büyük kenti ve Avrupa’ya açılan penceresidir. Kent merkezi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

St Petersburg
Kentin mimari yapısı, St Petersburg’a ihtişamlı bir görüntü verir. Uzun bulvarlar, saraylar, geniş alanlar, dekoratif heykeller ve demir parmaklıklar, halk anıtları, parklar ve bahçeler, kentin görsel imajında en büyük paya sahiptir. Neva Nehri’ndeki köprüler, kanallar ve bentler, St Petersburg’u diğer dünya kentlerinden ayrı kılar. Bütün bu yönleriyle St Petersburg, Kuzey’in Viyana’sı olarak adlandırılır.
 
Lteyny Prospekt ile Vyborgsky bölgesini birbirine bağlayan “Liteyny Köprüsü”, Neva Nehri üzerindeki ikinci köprüdür. Bu köprü geceleri göz kamaştırıcı bir görüntüye bürünür.
 
Kent merkezinde yer alan “Catherina the Great Statue” (Büyük Catherina Heykeli), meydandaki en önemli heykellerden biridir. 
 
Kent merkezinde bulunan “Yaz Sarayları (Summer Palaces)”nın önündeki “Yaz Bahçesi”, kentin en eski parkıdır. Fontanka, Moika ve Swan Kanalı’nı içine alan ve adını Great Peter’in Yaz Saray’ından alan bu park müthiş manzaralarıyla dikkati çeker.
 
Kentin batısında yer alan “Petrodvores Sarayları”, Peter the Great (Büyük Peter) tarafından inşa edilmiştir. Bulunduğu alanın büyük bir bölümü fıskiyelerle kaplıdır. Grand Palace (Büyük Saray), Büyük Şelale, Su Bulvarı, Monplaisir (Büyük Peter’in orijinal villası) ve daha pek çok muhteşem bina bu haşmetli kompleksin içinde yer alır. 
 
Admiralteysky‘de bulunan St. Isaac Katedrali şehrin görüntüsüne renk katan, altın ve granitten yapılma bir kubbeye sahiptir. 
Kentte bulunan Hermitage Müzesi, Çarlık Rusyası'na ait özel sanat koleksiyonlarıyla dünyanın en büyük müzelerindendir. Kent merkezinde yer alan Rus Müzesi, Rus kültürü ve sanatını yansıtır.
St Petersburg
St. Petersburg zengin bir kültüre sahiptir. Tiyatrolar, konser salonları, galeriler ve edebi eserler kent kültürünün temel bileşenleridir.
 
St. Petersburg, 40’dan fazla tiyatroya ev sahipliği yapar. Dünyaca ünlü Mariinsky Tiyatrosu, geleneksel kent kültürünün merkezidir. Alexandrinsky Tiyatrosu, St. Petersburg’daki en eski drama tiyatrosudur. Klasik Rus Draması’ndan en önemli örnekler burada gerçekleştirilir. Mussorgsky Opera Evi, kentin ikinci en büyük müzikal sahnesidir. Akimov Komedi Tiyatrosu, komedi oyunlarının sahneye konduğu en önemli yerdir. Bolshoy Kukla Tiyatrosu, çocuklara özgü oyunlarıyla ön plana çıkar. Müzikal Salon (Musical Hall), hafif müzik performanslarının kentteki en önemli merkezidir.
 
Bosse's House (Bosse’nin Evi), Karnaval, Buz Sarayı, Lensoviet Kültür Sarayı, Belediye Kültür Merkezi, Oktyabrsky ve The Philharmonia kentteki büyük ve modern konser alanlarıdır.
Kent çok sayıda sanat galerisine ev sahipliği yapar. Ross Fotoğraf Galerisi, Art-Gorod, D–137, Mikhaylov Galerisi, Palitra Galerisi ve Anna kentin sanat merkezlerindendir.
 
St. Petersburg, Dostoyevsky’nin romanlarında ve Pushkin’in şiirlerinde bahsi geçen bir kenttir. Dostoyevsky, St Petersburg için, “Dünyanın en sakin kenti” der.
 
Kışın, tiyatro ve film festivalleri kenti olan St. Petersburg, yazın eğlence mekânlarıyla bambaşka bir atmosfere sahip olur. Beyaz Geceler Dans Festivali, Russian Winter Festival, Goodbye Russian Winter Festival ve Osenie Ritmy (Sonbahar Ritimleri) Uluslararası Caz Festivali kentte düzenlenen en önemli festivallerdendir.
 
Futbol, dinlenme, kayak, sandal sefası ve yüzme de kentin başlıca eğlence aktiviteleri arasında yerini almıştır.
Geleneksel Rus mutfağı, kent mutfağının en önemli parçasıdır. Son yıllarda gerçekleşen ekonomik reformla birlikte kent mutfağı, kendini dünya mutfağıyla entegre hale getirmeye başlamıştır. Kafkas, vejetaryan, Japon, Çin, İtalyan ve Avrupa mutfaklarından lezzetler kent mutfağının uluslararası yönünün en önemli unsurlarıdır. Pizza ve fast food’un, kentin yeme kültürü üzerindeki etkisi giderek artmaya başlamıştır. Buğday, yulaf ve darı kent mutfağının başlıca malzemeleridir. Noel hindisi, buğday Kasha, kızartmalar, domuz eti, rengeyiği eti kızartması, ekşi soslu sıcak çorbalar, tuzlu mantar, kızartılmış ördek eti ve etli jöleli Pelmeni, kentin başlıca lezzetlerindendir.
 
Votka Rusların en popüler içeceğidir. Rusya aynı zamanda önde gelen şarap üreticilerinden biridir. Bunun doğal bir sonucu olarak şarap kent sakinlerinin başlıca tercihleri arasında yerini alır. Ayrıca, kentin geniş ölçekli içecekleri arasında çayın özel bir yeri vardır. Siyah çay, en çok tercih edilen çay çeşididir. Kahve pek popüler değildir.
Kent alışveriş dünyasında Avrupa modası ve yerel hediyelik eşya kültürü hâkimdir. Moda giyim mağazaları, hediyelik eşya dükkânları, ayakkabı mağazaları, yiyecek marketleri, kitapçılar ve kürkçüler, kent alışveriş kültürünün en önemli parçalarıdır. Perakende satış o kadar yaygın olmasa da kitaplar ve ucuz müzik ürünleri, kent alışverişini canlandırmaktadır. 
 
“Shopping World”, 50 moda salonuyla, kentin en önemli alışveriş merkezlerinden biridir. Bu çatının altında butikler, hediyelik eşya, giysi, ayakkabı, mücevher ve aksesuar satan dükkânlar ve çok sayıda galeri yer alır
 
Bolshoy Gostiny Dvor, gıda ve ev ürünlerinin toptan ve perakende satışının yapıldığı bir merkezdir. Bu alışveriş merkezi 40.000’in üzerinde markaya ev sahipliği yapar. Burada, DLT, Moskovsky, Passage Trading House (Ticaret Evi Pasajı) ve daha pek çok mağaza bulunur.
 
Kent merkezindeki Kuznechy Pazarı, kentin en renkli ve en önemli alışveriş pazarıdır. Bu yiyecek ve içecek pazarı en iyi sebze ve meyvenin satıldığı yerdir. Pazarın atmosferi ziyaretçileri büyüler. Geleneksel smetena (ekşi krema), lezzetli bal çeşitleri ve her türlü meyve bu pazardan satın alınabilir.

Daha çok vakti olanlara;

Katerina’nın kışlık sarayı olan Hermitage Müzesi’ni görün!
 
Sosyalizm yıllarında Ateizm Müzesi olan Kazan Katedrali’ni görün!
 
Devrimin simgelerinden Aurora Gemisi halen Neva Nehri kıyısında demirli olarak sergileniyor.
 
St. Petersburg’un simgelerinden biri olan Petro’nun Atlı Heykeli
 
 
Festival Zamanı
Masalsı güzelliğiyle St. Petersburg; kanallar, köprüler, müzelerle dolu bir şehir.  
 
Festivaller Festivali yarışmasız, uluslararası bir film festivali. Haziranın son haftasında yapılıyor.
 
Baltık Ülkeleri Tiyatro Festivali ekimde düzenleniyor ve iki hafta sürüyor.
 
Haziranda düzenlenen Beyaz Geceler Swing Festivali caz severler için.
 
Çok sayıda müzik salonuna sahip şehirde neredeyse 365 gün konser var.

 

St.Petersburg Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden St.Petersburg uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda St.Petersburg için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. St.Petersburg seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki St.Petersburg uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

St.Petersburg uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

St.Petersburg uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz St.Petersburg uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da St.Petersburg uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…