Şanlıurfa

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Perşembe - 03:18

ŞanlıurfaM.Ö. 7000'li yıllara uzanan tarihiyle Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Suriye ile 789 km sınırı bulunan bir kenttir. 601.293 kişilik nüfusuyla Türkiye'nin 9. en kalabalık şehri olan Şanlıurfa 18.584 km2 lik yüzölçümüyle Türkiye'nin 7. büyük kentidir. İbrahim Peygamber’in doğduğu, Eyüp Peygamber’in yaşadığı kent “Peygamberler Şehri” olarak anılır. İsa Peygamber Şanlıurfa'yı kutsal kent ilan etmiştir.

Şanlıurfa çok tanrılığın bilinen en eski merkezidir. Tek tanrılı dinlerin tohumu bu topraklarda ekilmiştir. Musevilik, Hristiyanlık ve İslam’ın atası olarak bilinen İbrahim Peygamber burada doğmuş ve yine burada ateşe atılmıştır. Şanlıurfa Mezopotamya uygarlığının beşiği olarak adlandırılan Fırat-Dicle Deltası arasında kurulmuş az sayıdaki kentten biridir. Kültürü, tarihi, arkeolojik yapısı ve duruşuyla 'Müze Şehir' ünvanını fazlasıyla hak etmektedir. Dünü öğrenmek ve anlamak isitiyorsanız mutlaka Şanlıurfa'yı ziyaret etmeniz gerekir.
 
Şanlıurfa'nın 44 km güneydoğusuna yerleşen Harran Şehri, kentin en önemli hazinesidir. Harran en eski yerleşim alanı ve ticaret merkezlerinden biridir. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan Harran’ı Şanlıurfa'ya geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.
 
Göbeklitepe kentin en önemli arkeolojik yapılarından biridir. Neolitik döneme ait bir yerleşim yeridir. 80.000 m2'lik alana kurulu Göbeklitepe’nin tarihi M.Ö. 9500'lü yıllara dayanır.
 
Şehir merkezinin güneybatısında, Şanlıurfa’nın sembolü haline gelen Balıklı Göl, mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi eserlerden bir diğeridir. Burası İbrahim Peygamber'in Kral Nemrut tarafından ateşe atıldığı yerdir. Her yıl binlerce turist burayı ziyaret etmektedir.
El sanatları ve otantik halk müziği kent kültürünün dokusunu ve temelini oluşturur.
 
Kürkçülük, keçecilik, bakırcılık, mücevher yapımı, dokumacılık ve taşçılık kentin en gelişmiş el sanatları dallarıdır.
 
Karacadağ'daki Karacadağ Kayak Merkezi kışın en gözde yerlerindendir. Şanlıurfa'ya kışın gelecekseniz buraya mutlaka uğramalısınız.
 
Şehirde ayrıca tabii nimetlerin bir sonucu olarak doğa turizmi de ön plandadır. Birecik ilçesi, içinde kelaynakların da yer aldığı çok sayıda kuş ve kertenkele türünü barındırır. Fırat Nehri ve Birecik Barajı çevresi ile Ceylanpınar ilçesi insanı doğayla bütünleştiren doğa harikalarıdır.
Kent mutfağı oldukça zengin ve lezzetlidir. Şanlıurfa geleneksel mutfak kültürünün yanı sıra Halilibrahim Sofrası'yla da ünlüdür. Yerel halk yemeğini paylaşmayı çok sever. Bu durum İbrahim Peygamber'in misafirsiz sofraya oturmamasının meydana getirdiği bir gelenektir.
 
Şanlıurfa Türkiye’de kebapları ile de ünlü bir kenttir. Etli kebap, kemeli kebap, tike kebabı, kazan kebabı, tas kebap, Urfa kebabı, balcanlı kebap şehrin zengin kebap menüsünden örneklerdir. Kebapların yanında servis edilen ve bir salata türü olan Bostana da yine Urfa mutfağının ünlü lezzetleri arasında yer alır.
 
Yoğurt çorbası, hamurlu, pit pit, sarı çorba, çağala aşı, ağzı yumuk, arpa lebeni, aya köfte, ciğer kebabı, çiğ köfte, çömlek, dolmalı köfte, renkli kebap, domatesli bulgur pilavı, duvaklı pilav, elma aşı, haşhaş kebabı, içli köfte, kabak oturma, kadayıf tatlısı, mercimekli köfte, patates kebabı, patlıcan kebabı, pırpırım kavurma ve daha fazlası yerel mutfak kültürünün zenginliğine zenginlik katan yemeklerdir.

Şanlıurfa tarihi pazarlarla dolup taşar. Kazzaz, Sipahi, Koltukçu, Pamukçu, Oturakçı, Kınacı, Pıçakçı, Kazancı, Eskici, Keçeci, Kasap Pazarları kentte bulunan önemli alışveriş mekanlarıdır.

Şanlıurfa Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Şanlıurfa uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Şanlıurfa için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Şanlıurfa seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Şanlıurfa uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Şanlıurfa uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Şanlıurfa uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Şanlıurfa uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Şanlıurfa uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…