Mardin

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Perşembe - 03:15

MardinMezopotamya'nın yukarı bölümünde bulunan Mardin M.Ö. 4500 yıllarına dayanan tarihiyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli kentlerindendir. Güneyde Suriye ile uzun bir sınırı olan Mardin farklı etnik gruplardan oluşan demografik bir yapıya sahiptir.

MardinTarihi İpek Yolu üzerinde yerini almış en eski yerleşim alanlarından biri olan Mardin arkeolojik, etnografik, tarihi ve doğal yönleriyle ön plana çıkan bir kenttir. Eski Mardin evlerinin mimari, tarihi ve kültürel önemi büyüktür. Bu evler adeta şehrin simgesi gibidir.
 
Oğuz Köyü'nde bulunan Daran Tarihi Kenti, Mardin'in en önemli turistik değeridir. Oyulmuş kayaların meydana getirdiği yapıtlardan oluşan kent, Kuruçay'a kadar uzanan kaya mezarları bulundurur. Kiliseler, saraylar, pazarlar, hapishaneler, tophane ve su bendi kalıntıları bulunduran Dara'nın etrafı 4 km uzunluğundaki surlarla çevrilidir. Nusaybin ilçesinin 4 km güneyinde yer alan Girnavaz Höyüğü, 300 m çapında, 24 m yüksekliğe sahip tarihi bir yerleşim yeridir.
 
Mardin Müzesi'nde seramik ürünler, mühürler, heykelcikler, sikkeler, aygıtlar, vazolar ve benzeri eşyalar sergilenmektedir. Tunç Çağı, Demir Çağı, Asurlular, Artuklular, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait bütün bu tarihi eserlerin sergilendiği müzeyi mutlaka gezmeniz gerekir.
 
Mardin'de çok sayıda manastır, kilise, cami, kale, medrese ve mağara bulunur. Artuklular tarafından yapılan Ulu Cami kentin en eski camisidir. Deyrülzeferan Manastırı ve Meryem Ana Kilisesi kentin ziyaret etmeniz gereken diğer tarihi yapıları arasındadır. Mardin ve Anzavur Kaleleri kentin en önemli kalelerindendir. Fatih, Rabbat ve Mardin-Merdis Kaleleri şehirdeki diğer kalelerdir. Mardin kent sınırları içerisinde çok sayıda mağara da bulunur.
 
Midyat ilçesi özel mimariye sahip evleriyle ünlü bir yerdir. Burada bulunan Deyrulumur Manastırı M.S. 397 yılında inşa edilmiştir.
Mardin kültürel ve tarihi açıdan önemi büyük bir yerleşim yeridir. Mardin ili UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almaktadır. El sanatları kentin en önemli kültürel değerlerindendir. Telkari (gümüş ve metalden sanat eserleri), testi yapımı, çömlekçilik, iğne işi, oya, gümüşçülük, kilimcilik, halıcılık, dokumacılık, semercilik, tahta ve taş oymacılığı kentin en önemli el sanatlarındandır.
 
Doğal aktiviteler Mardin'in en önemli eğlence unsurlarıdır. Kamp ve karavan turizmi, dağ ve doğa yürüyüşü başlıca aktiviteler arasında yer alır.
 
Beyazsu ve Karasu Nehirleri, Gurs Şelaleleri, Zinnar Bahçeleri, Savur Meyve Bahçeleri ve Yeşilli Vadisi kamp kurmak için çok uygun mekanlardır. Zinnur Bağları ve Beyazsu, dağ ve doğa yürüyüşüne elverişli doğa harikalarıdır.
 
Mardin’de yabani hayat oldukça gelişmiştir. Tilkiler, karabataklar, tavşanlar ve keklikler şehir sınırları içerisinde yaşayan başlıca hayvan çeşitleridir.
 
Mardin'in tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olması kent mutfağına da yansır. Özellikle yöresel baharatlar kente özgü yemeklere bambaşka bir tat ve görüntü katmaktadır. Kaburga dolması ve sembusak kente özgü yemeklerdir. Bu tür yemeklerden sonra Mırra denen özel bir kahve içmek adettendir. Bu kahve hazmetmeyi kolaylaştıran bir özelliğe sahiptir.
 
Başlıca yöresel yemekler: Çiğ köfte, kelle paça, etli ekmek, işkembe dolması, içli köfte, kaburga dolması, sembusak, kebap çeşitleri, kıbbe, zerde, helva çeşitleri ve ceviz tatlıları...
 
Ayrıca Mardin'in şarabı da meşhurdur. Kentte çok sayıda üzüm bağına rastlamak mümkündür.
Kentte otantik hediyeliklerin, genel eşyaların ve süs eşyalarının satıldığı pazarlar mevcuttur. Kapalı Çarşı, Manifaturacılar, Ayakkabıcılar, Hasan Ayar, Meşkin, Kasaplar, Gümüşçüler, Kuyumcular, Bakırcılar Çarşıları alışveriş için uygun yerlerdir.
 
Ulu Cami'nin kuzeyinde yer alan Kaseria Pazarı, 16. yüzyıldan kalmadır. Burada çok çeşitli yerel eşyalara rastlamak mümkündür. Revaklı Pazarı Ulu Cami'nin doğusunda yer alır. Pazarın içerisinde bulunan pasajın sağında ve solunda mağazalar sıralanır.

Mardin Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Mardin uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Mardin için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Mardin seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Mardin uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Mardin uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Mardin uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Mardin uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Mardin uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…