Uçuş Rotası

Köln /Almanya

  • Para birimi: Euro (EUR)
  • Resmi dil: Almanca
  • Telefon kodu: +49
  • Havaalanı uzaklığı: 15 KM
  • İnternet alan adı: .de


KölnÜlkenin en eski ve geleneksel kenti olan Köln, Almanya'nın Kuzey Rhine-Westphalia (Nordrhein-Westfalen) Federal Eyaleti'ne bağlıdır. Avrupa'nın en önemli nehirlerinden biri olan Ren Nehri üzerinde yer alan Köln; Berlin, Hamburg ve Münih'ten sonra Almanya’nın dördüncü büyük kentidir. Köln, birasıyla (Kölsch) ünlüdür.KölnKöln, mimari yapıları, tarihi ve kültürel hazineleri ile bir dünya kentidir. 
 
Kentin en ünlü yapısı Kölner Dom (Köln Katedrali), yapımının tamamlandığı 1880'den bu yana Köln’ün dini ve coğrafi merkezi konumundadır. Roma Katolik Kilisesi'nin yönetimi altında bulunan Katedral, Köln Başpiskoposu'nun resmi ikametgahıdır.
 
Kent merkezinde bulunan Domschatzkammer Katedrali, sahip olduğu kaftanlar, heykeller, kutsal emanetler ve ayin eşyaları ile göz kamaştırır. 
 
Kentte bulunan Roma mimari tarzı kiliseler, Köln'ün en önemli kültürel değerlerindendir. Toplam 12 adet olan bu kiliselerin adları; St. Andreas, St. Aposteln, St. Cecilia, St. Georg, Groß St. Martin, St. Gereon, St. Kunibert, St. Maria im Kapitol, St. Maria Lyskirchen, St. Pantaleon, St. Severin ve St. Ursula’dır.
 
SEA LIFE Königswinter, Köln'deki su altı dünyasını gözler önüne serer. 360 derecelik bir su altı tüneli aracılığıyla Ren'den başlayan yolculuk Kuzey Denizi yerleşim alanları ve Atlantik Okyanusu'nun içlerine kadar devam eder. Bu su altı gezisinde, içlerinde köpek balıklarının da bulunduğu sayısız deniz canlısı türü ile karşılaşmak mümkündür.


36 müze ve 118 galeriye sahip Köln, sanatı ile tüm dünyada tanınan bir kenttir. Ludwig Müzesi (Museum Ludwig), Avrupa post-modern sanatının merkezi olarak anılır. 20. yüzyılda ortaya konan her tarz çalışmayı burada bulmak mümkündür. Bu müzede, Rus ve Amerikan sanatçılardan Picasso'nun çok özel çalışmalarına, geniş bir perspektifte sanat eserleri sergilenir.
 
Çok sayıda sanat galerisi, her tarzda ve her döneme ait müzik, edebiyat eserleri, fotoğrafçılık, tiyatro, el sanatları, ticaret fuarları, kongreler, karnavallar ve konserler kentin kültürel zenginliğini meydana getirir. 
 
Der Keller Tiyatrosu, Dom Tiyatrosu, Scala Tiyatrosu, Atelier Tiyatrosu ve Millowitsch Tiyatrosu kentte bulunan önemli tiyatrolardır.
 
Koelnmesse, modern bir ticaret fuarı merkezidir. 43.000’den fazla kişi ve kurumun katılımcı olarak yer aldığı dünyanın en önemli fuar organizasyonlarına öncülük eder. Her yıl kentte 60.000 uluslararası fuar ve 2.000'i aşkın kongre düzenlenir.
 
Köln, her dönemden her tarz müziğin icra edildiği ve pek çok konser organizasyonunun gerçekleştiği bir dünya şehridir. Ren yakınlarında yer alan Musikal Dome, Bischofsgartenstrabe 1'de bulunan Kölner Philharmonie, kentin en büyük şov ve müzik merkezi olan Köln arena konserlere ve müzik performanslarına ev sahipliği yapan başlıca merkezlerdir. 
 
Kasım aylarında düzenlenen Carnival in Cologne (Köln Karnavalı), çok sayıda gösteri ve kutlamanın yapıldığı bir festivaldir.


3.000'in üzerinde meyhane, restorant, kahve, birahane Alman ve dünya mutfağından en lezzetli tatları sunar. 
 
Köln’deki başlıca Alman lezzetleri şunlardır;
 
Himmel un Ääd (özel bir sos, soğan ve elma püresinin de katıldığı patates püresi), Flönz (bir çeşit sosis), Rievkoche (patates gözleme, özellikle elma püreli), Rheinischer Soorbrode (genellikle sığır etinden yapılan bir yemek), Röggelchen (çavdardan yapılan bir çeşit yiyecek, peynirle beraber yenir), Kölscher Kaviar (soğanlı bir çeşit sosis)... 
 
Köln birası (Kölsch birası), oldukça özel ve farklı bir tada sahiptir. 0.2 litrelik silindir şeklindeki cam bardaklarda (Kölner Stangen) ikram edilir.


Köln, mimarisi ve kültürünün yanı sıra büyük mağazaları ve alışveriş merkezleriyle de bilinir. Kentin alışveriş dünyasının sunduğu sınırsız alternatifler, her ihtiyaca ve isteğe cevap verebilir.
 
Hohe Straße ve Schildergasse caddeleri, yoğun alışveriş merkezleridir. Binlerce alışveriş alternatifinin sunulduğu bu caddelerde büyük mağazalar, moda butikler ve dünya markalarının şubeleri bulunur. 
 
Mittelstraße ve Pfeilstraße, özel tasarım giysi dükkanlarının yer aldığı önemli alışveriş yerleridir. Köln'de çok sayıda alışveriş merkezi bulunur. Schildergasse caddesinin sonunda yer alan Olivandenhof ve Neumarktpassage Alışveriş Merkezleri en önemlilerindendir.