Erzurum

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Perşembe - 03:13

ErzurumErzurum, Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeyinde yer alır. Palandöken Dağı eteğinde kurulmuş olan kent; Konya, Sivas ve Ankara'dan sonra, yüz ölçümüyle, Türkiye'nin 4. büyük kentidir.

Erzurum
Çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındıran Erzurum oldukça büyük bir kültürel zenginliğe sahiptir. Tarihi bir yana, sahip olduğu Palandöken Dağı ile kış turizminin merkezlerinden biri haline gelmiştir.
 
Çift Minareli Medrese, kentin en önemli sembolüdür. Yazılı anıtı bulunmadığından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen bu mistik ve arkeolojik harikayı mutlaka görmeniz gerekir.
 
Üç Kümbetler kentin diğer önemli eserleridir. Mezarlar kesme taşlardan yapılmıştır. Bu mezarların kimlere ait olduğu bilinmemektedir.
 
5. yüzyılda Roma İmparatoru Theodosius tarafından inşa edilen Erzurum Kalesi 2000 m yüksekliğindedir. Kale içindeki mescit ve saat kulesi Türk mimarisinin ilk örneklerindendir. Türk mimarisini yakından tanımak isteyenler için önemli bir uğrak yeridir.
 
1297 yılında inşa edilen Çobandede Köprüsü ve Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Rüstempaşa Bedesteni kentin diğer önemli tarihi eserlerindendir.
 
Çift Haneli ve Yakutiye Medreseleri tarihin kente bahşettiği büyüleyici mekanlardır. Bu medreseleri görmeden kentten ayrılmamanız gerekir.
Kente özgü ninni ve halk türküleri Türkiye'de oldukça popülerdir. Yemen, Sarıgelin, Kevenk Yolu, Kömür Gözlüm ve Huma Kuşu Erzurum kültürüne ait ünlü türkülerdendir. 
 
Kentin güneyinde, doğu-batı yönünde uzanan Palandöken Dağları 3.185 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Türkiye'nin en önemli kayak ve kış sporları merkezi burada bulunur. Palandöken aynı zamanda kentteki kış turizminin kalbidir. Düzgün ve düzenli kayak pistleri, 5 yıldızlı otelleri ve modern ulaşım imkanlarıyla (havaalanına 10 dk, kent merkezine 5 km) hizmet veren Palandöken yerli ve yabancı turistlere rüya gibi bir kış tatili imkanı sunar.
 
Pasinler Kaplıcası kentteki termal turizmin merkezi konumundadır. Ayrıca İspir ilçesi de rafting tutkunlarına ev sahipliği yapar. 
 
Erzurum, Sarısu ve Bulanık Platoları ile Haçlı Gölü kentteki önemli kuş gözlem evleridir.

Erzurum cağ kebabı, ayran aşı ve kadayıf dolmasıyla meşhur bir kenttir. Kente gittiğinizde mutlaka cağ kebabı, sulu börek, ayran çorbası ve kadayıf dolmasını tatmanız gerekir. Ekşili dolma, kesme çorbası, ayran aşı çorbası, çiriş, şalgam dolması ve yumurtalı pilav kent mutfağının önde gelen lezzetlerindendir.

Erzurum’da oltu taşından yapılan eşyalar oldukça yaygındır. Oltu taşı siyah, yoğun, parlak ve homojen bir linyit çeşididir. Kent ziyaretçileri oltu taşından yapılmış süs eşyaları ve hediyelikleri yoğun olarak tercih ederler. Rüstempaşa Bedesteni ve Palandöken yakınlarındaki alışveriş mekanları bu tür eşyaların satıldığı başlıca yerlerdir. Ayrıca, modern alışveriş merkezleri de kentin modern yüzünü temsil eder. Erzurum Ethemoğlu Alışveriş Merkezi kentteki en ünlü alışveriş merkezlerindendir.

Erzurum Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Erzurum uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Erzurum için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Erzurum seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Erzurum uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Erzurum uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Erzurum uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Erzurum uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Erzurum uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…